![]() |
![]() |
Zeszyt 7-8/11-12 zawiera informacje z zakresu archeologii, która swym zasięgiem obejmuje obszar województwa podlaskiego. Znajdują się w nim publikacje podsumowujące stan badań, jak i krótkie sprawozdania. Artykułom towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny. Spis treści: Lech Pawlata Stan i perspektywy badań nad osadnictwem młodszych faz epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w północnej części Lech Pawlata, Adam Wawrusiewicz „Skarb” z Dor... Болей »
Cmentarzysko położone jest w odległości około 700 m. na wschód od miasta i na północ od doliny zalewowej rzeki Bug (Ryc. 1). Usytuowane jest na szczycie wyniosłego wzgórza moreny polodowcowej, w miejscu zwanym „Kozie Rowy" - od strony południowej ograniczone przez urwisty stok opadający ku dolinie Bugu. Geograficznie teren leży w obrębie mezoregionu Wysoczyzną Drohicka (843.38 wg J. Kondrackiego), będący częścią Niziny Północnopodlaskie... Болей »
Oddajemy Państwu pierwszy numer Podlaskich Zeszytów Archeologicznych. Sam tytuł określa już, co składa się na jego zawartość. Bo przecież „zeszyt" to codziennie pomnażany zbiór notatek, prac większych i mniejszych, rejestracja tego, nad czym się pracuje. Ta forma wydawnicza, stosunkowo łatwa do skompletowania treści, ma w sobie ogromny walor poznawczy. Pozawala utrwalić nawet niewielkie odkrycia, często umykające innym badaczom i pasj... Болей »
Pakiety edukacyjne przygotowywane przez Biuro Edukacji Publicznej IPN nie są dostępne w sprzedaży. Przekazywane są bezpłatnie nauczycielom i przedstawicielom innych placówek oświatowych, uczestniczących w okołopakietowych kursach metodycznych organizowanych przez Wydział Edukacyjny BEP IPN. W sprawie kursów prosimy kontaktować się z Centralą BEP w Warszawie lub właściwym terytorialnie Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej. Oddziałow... Болей »
Andrzej Sadowski urodził się w Tyniewiczach Dużych na pograniczu - jakby to ujął Włodzimierz Pawluczuk - dwóch cywilizacji: euroamerykańskiej i euroazjatyckiej, z wszelkimi tego konsekwencjami, przede wszystkim z indoktrynacją i próbami pozyskania pogranicza dla jednej lub drugiej „strony". W miejscu, gdzie nakładają się na siebie granice językowe i wyznaniowe: dziś katolicyzmu i prawosławia, a nieco ponad pół wieku temu dodatkowo judai... Болей »
Publikacja została przygotowana na podstawie referatów wygłoszonych na międzynarodowej konferencji Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku: Pogranicza etnicme w Europie: Harmonia i konflikty, która odbyła się w Supraślu koło Białegostoku od 15 dół 7 września 2000 roku. Jest to trzecia międzynarodowa konferencja zorganizowana przez Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku poświecona problematyce socjo- logii pogranicz... Болей »
Wschód, pogranicza, Kresy, obrzeża i krańce, peryferie i prowincja to miejsca o szczególnej mocy kulturotwórczej. Równocześnie jest to przestrzeń oddziaływania odmiennych centrów cywilizacyjnych, religijnych, językowych, symbolicznych i literackich. Białystok i Podlasie, dawne ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego i całej jagiellońskiej Rzeczypospolitej to miejsce i dynamiczna przestrzeń pograniczna w głębokim znaczeniu: stykają się tut... Болей »
Dlaczego, właściwie, nie zajęliście się tematem „pogranicza”? Po co przywoływać ten „Wschód”? I jeszcze te „Kresy”? - Kiedy latem 2010 roku zgłosiłem pomysł „pogranicznej” konferencji w tak pogranicznym mieście, jak Białystok, pytania takie powtarzały się często. Nie dość jednej i modnej kategorii „pogranicza”, by badać i wyjaśniać fenomen Europy Środkowo-Wschodniej? Otóż - nie dość! Nie potrafimy się nawet - my, Europejczycy z tej częś... Болей »
Ewa NOWICKA, Badanie pogranicza. Kilka propozycji metodologicznych # Włodzimierz PAWLUCZUK, Pogranicze narodowe czy pogranicze cywilizacyjne? # Kazimierz KRZYSZTOFEK, Wielokulturowość, demokracja i rynek kultury # Maria CIECHOCIŃSKA, W poszukiwaniu nowych wyznaczników tożsamości regionalnej # Andrzej SZPOCINSKI, Typy polsko-białoruskich odwołań do wspólnej przeszłości # Joanna KURCZEWSKA, Społeczeństwo polskie wobec mniejszości narodowy... Болей »
Jerzy J. Smolicz Is mono-cultural nation-state out of date? # Barbara Krawczyk Między Styrem a Konopielką. Moje wojenne dzieciństwo # Lilianna Kiejzik Samotność aksjologiczna kobiet po otwarciu granic byłego ZSRR. Przyczynek do problemu # Dorota Konopka Obraz bezrobocia w województwie białostockim w latach 1990-1998 # Barbara Cieślińska Interpretacja migracji zagranicznych w perspektywie pogranicza # Wojciech Jócz Edukatorzy profilaktyk... Болей »