Pawluczuk Włodzimierz, Wierszalin

Wierszalin

Reportaż o końcu świata - 30 lat później

Pawluczuk Włodzimierz

Месца выхаду: Białystok

Дата выхаду: 1999

Мастацкі рэдактар: Gajl Tadeusz

Выдавец: Biblioteka Kartek

Выдавецтва/ друкарня: Orthdruk

ISBN: 83-910639-3-3

Катэгорыя: Мастацкая літаратура

© Pawluczuk W.

Кнігазбор: EEDC — бібліятэка Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру, ul. Nowy Świat 23/25 m. 30, Warszawa (папяровы асобнік)

Інвэнтарныя нумары: EEDC — [89]

Сыгнатура: X.1.PAW

We wschodniej Białostocczyźnie, we wsiach prawosławnych, proces upadku tradycyjnej kultury ludowej miał przebieg szczególnie dramatyczny. Zachowana tu długo w nienaruszonym prawie stanie tradycyjna kultura ludowa - poddana została nagłej, drastycznej próbie, gdy prawie wszyscy mieszkańcy tych wsi w 1915 roku zostali deportowani przez ustępujące wojska rosyjskie w głąb Rosji. Zetknęli się tam z odmiennymi zwyczajami, z ludźmi o odmiennej kulturze, byli obserwatorami, a często też aktywnymi uczestnikami rewolucji, burzącej od podstaw mityczną chłopską świadomość. Z chwilą gdy tradycyjny kształt chłopskiego życia został zagrożony, okazało się z kolei niemożliwe, a w każdym razie bardzo utrudnione, przejście od świadomości etnicznej do świadomości narodowej, która mogłaby nadać zmienności sankcję i usprawiedliwienie. Były to bowiem wsie prawosławne, dla których w tym czasie, w warunkach dyskryminacji wyznaniowej i narodowościowej, przekroczenie progu polskości było niemożliwe, a jednocześnie - były to wsie zbyt peryferyjne, by mogła na nie oddziaływać idea narodu białoruskiego.

Каталёг: EEDC

Толькі ў бібліятэцы Усходнеэўрапейскага дэмакратычнага цэнтру (папяровы асобнік)

Варта пазнаёміцца:

Pawluczuk Włodzimierz, Judasz

Judasz

Pawluczuk Włodzimierz

Włodzimierz Pawluczuk (ur. 1934) socjolog i religioznawca, badacz kultury ludowej, publicysta i pisarz. Od 1997 roku jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Opublikował m.in. Światopogląd jednostki w warunkach rozpadu społeczności tradycyjnej (1972), Żywioł i forma. Wstęp do badań empirycznych nad kulturą współczesną (1978), Potoczność i transcendencja (1994), Ukraina - polityka i mistyka (1998). Autor głośnej książki Wierszalin. Re... Болей »