![]() |
![]() |
Autora niniejszej książki, wybitnego historyka i sowietologa, Abdurachmana Awtorchanowa, nie trzeba już szczegółowo przedstawiać polskiemu czytelnikowi. Zyskał on sobie u nas w kraju uznanie i popularność dwiema wydanymi poza zasięgiem cenzury pracami: "Zagadką śmierci Stalina” oraz swym opus magnum, monumentalną "Technologią władzy". Książka, którą obecnie prezentujemy, jest niejako kontynuacją tej ostatniej pozycji, gdyż - nieco wbrew... Болей »
Wspomnienia Anieli i Weroniki Kotkowiczanek, dwóch sióstr, zostały napisane po białorusku, tj. w ich języku ojczystym. Prezentuje się je czytelnikowi polskiemu ze względu na poznanie specyfiki i złoŜoności losów mieszkańców Wileńszczyzny. Mają wartość szczególną. Niewielu Białorusinów, którzy po II wojnie światowej i po pobycie w łagrach sowieckich mieszkali w Polsce bądź na Białorusi (lub w ogóle w ZSRR), odwaŜyło się spisać swoje prze... Болей »
Wydanie książki prof. G. Sharpa przez środowisko Ruchu Wolność i Pokój nie jest przypadkowe. Wprawdzie Sharp nie inspirował WiPowców do działania publicznego w latach 80., a też i WiPowcy nie byli inspiracją do aktywności Pro Publico Bono dla szacownego Profesora, to jednak wiele nas łączy. Wszyscy WiPowcy sprzeciwiali się składaniu przysięgi wojskowej zawierającej klauzulę wierności armii czerwonej, która była ostoją dyktatury w wymiar... Болей »
Badania białoruskiej tożsamości narodowej ogranicza się zazwyczaj do wieku XIX i XX. W białoruskiej literaturze historycznej występuje przy tym pojęcie „odrodzenia" narodowego, które jakoby nastąpiło w XIX w. Takiej wizji wydarzeń podporządkowana jest także periodyzacja historii Białorusi, w której z reguły wyróżnia się okres porozbiorowy, trwający, w zależności od szkoły historycznej, sowieckiej czy narodowej, do 1917 lub 1918 r. Błędn... Болей »
Obszar, z którego pochodzą omawiane w tej publikacji nazwy, obejmuje swym zasięgiem były powiat bielski, hajnowski i przeważającą cześć siemiatyckiego, z wyjątkiem terenu, należącego obecnie do województwa łomżyńskiego. Badanie terytorium nie jest jednolite pod względem językowym i etnicznym. Zachodnią jego cześć stanowią dialekty polskie, wschodnią - ruskie. Болей »
Książka Jakuba Banasiaka to pierwsze monograficzne opracowanie dotyczące metody pedagogicznej Leona Tarasewicza. Artysta ten nauczał na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w latach 1996–2009, prowadząc najpierw Pracownię Gościnną, później pracownię dyplomującą. W 2009 roku odszedł na nowo powstały Wydział Sztuki Mediów, gdzie do dziś prowadzi Pracownię Przestrzeni Malarskiej. Tarasewicz zrewolucjonizował nauczanie malarstwa, redefiniują... Болей »
Życie zakonne powstałe w pierwszych wiekach chrześcijaństwa na wschodzie, a następnie szeroko praktykowane również na zachodzie jest trwałym elementem kultury chrześcijańskiej. Jest praktykowane w organizacjach kanonicznie wyznaczonych przez Kościół i stanowi jedną z form życia konsekrowanego, czyli życia uświęconego, poświęconego Bogu. Grupy zakonne od wieków zajmują miejsce w strukturze społecznej, pełnią w społeczeństwie wielorakie f... Болей »
Jednym z zagadnień historii dnia dzisiejszego, wywołującym nieraz spory, jest sytuacja mniejszości narodowych w Polsce. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie tymi sprawami. Książki ich dotyczące cieszą się dużym powodzeniem, artykuły wywołują polemiki. Niejednokrotnie spotkać się można z poglądem, że historycy zbyt mało piszą na ten temat. Nie jest to opinia słuszna. Ukazało się wiele studiów poświęconych mniejszościom narodowym w ... Болей »
Niniejsze opracowanie jedynie zarysowuje dzieje Polesia podczas II wojny światowej i pragnie wypełnić lukę istniejącą w tym zakresie. Nie mając możliwości dotarcia do wiarygodnych dokumentów z tamtego okresu, oparłem się w głównej mierze na relacjach świadków i uczestników wydarzeń, którym za życzliwą pomoc dziękuję. Nieliczne dokumenty, z którymi udało mi się zapoznać, były mi pomocne w weryfikacji podstawowego materiału, chociaż i w ... Болей »
Rok 2010 jest rokiem obchodów jubileuszu 235. rocznicy założenia wsi Sokole. Niniejsza publikacja ma na celu zebranie „okruchów historii” zachowanych w życzliwej pamięci żyjących mieszkańców Sokola, archiwalnych dokumentów i fotografii, ocalonych dla przyszłych pokoleń w rodzinnych zbiorach oraz ich opublikowanie w zwartym wydawnictwie. Pragniemy, aby szczególnie młodzi mieszkańcy naszej wsi z dumą rozczytywali się w bogatej historii sw... Болей »