![]() |
![]() |
Tykocin jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich Podlasia. Przez wieki historia odciskała tu swe piętno wpływając na jego dynamiczny rozwój lub regres. To swoista „kopalnia” wiedzy, którą odsłonić i zadokumentować można jedynie poprzez zakrojone na szeroką skalę badania archeologiczne. Okolice obecnego miasta były zamieszkane już od schyłkowego paleolitu. Ówczesny krajobraz w niczym nie przypominał stanu, jaki możemy obserwować wsp... Болей »
"Perłą baroku" - nazywają Tykocin entuzjaści pięknej architektury i nie ma w tym określeniu nawet cienia przesady. Historyk nie omieszka dodać, że wieś ta, położona obecnie nieco na uboczu, w przeszłości odgrywała nierzadko pierwszoplanową rolę w Rzeczypospolitej. Болей »
Tereny nad środkowym Bugiem, Narwią i Biebrzą, które od końca XV wieku zaczęto nazywać Podlasiem, już wcześniej, niemal od swego zarania stanowiły terytorium pograniczne. Konsekwencją tego stanu rzeczy były występujące tu zmiany przynależności państwowej. O owe ziemie rywalizowali ze sobą władcy Wielkiego Księstwa Litewskiego i Mazowsza. Innym skutkiem tego stanu rzeczy był napływ różnoetnicznego, jak też zróżnicowanego wyznaniowe osadn... Болей »
Historia stosunków polsko-białorusko-litawskich do-wodzi,że narody te zawsze łączyła niedwuznaczna,solidarna postawa wobec reakcji i przemocy. Polacy, Białorusini i Litwini wspólnie walczyli o humanistyczne ideały wolności i postępu. Na ziemiach białoruskich i litewskich tak jak na ziemiach polskich rozgrywały się walki polskiego powstania styczniowego. Jednym z wyrazicieli wspólnej walki tamtego okresu był wybitny przywódca powstania K... Болей »
Obraz ulic Białegostoku zmienia! się tak, jak zmieniały się funkcje miasta. Analizując układ ulic, gęstość zabudowy, lokalizację urzędów i rozmaitych instytucji, czy wreszcie skład społeczny i narodowościowy właścicieli i mieszkańców, wydzielić możemy wyraźne białostockie epoki. Pierwsza rozpoczęła się, gdy Białystok był własnością Branickich, zakończyła w pierwszej ćwierci XIX wieku. Druga trwała do 1915 roku. Ostatnią zamyka dramat II... Болей »
W dziejach każdego narodu, każdego kościoła są daty szczególne. W historii narodów Rzeczpospolitej takim wydarzeniem była zawarta w 1596 roku unia brzeska. Wydarzenie, które nastąpiło blisko 400 lat temu, miało swe źródło w końcu pierwszego tysiąclecia po Chrystusie, a jego skutki są odczuwalne do dziś. Problem unii był i jest punktem niezgody między Kościołami prawosławnym i katolickim (Wstęp, fragment, Antoni Mironowicz) <br /><br />... Болей »
Sprawom Unii Brzeskiej i jej następstwom poświęcona była ogólnopolska sesja naukowa, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w dniach 19-20 kwietnia 1991 roku. Jej organizatorami byli: Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Gdańskiego, Związek Ukraińców w Polsce, Ukraińskie Chrześcijańskie Bractwo św. Włodzimierza i Wojewódzki Ośrodek Kultury. Była to już szósta sesja naukowa poświęcona problematyce stosunków polsko-ukraińskich... Болей »
Historia budowy kuraszewskiej cerkwi sięga czasów zniesienia pańszczyźnianej niewoli i w jakiś sposób wiąże się z tym doniosłym wydarzeniem. Przekazy historyczne są jednak na tyle skromne, iż niewiele da się na ten temat powiedzieć. Zastanawiające jest zwłaszcza to, że znany i niezwykle skrupulatny historyk miejscowego prawosławia ojciec Grzegorz Sosna pominął całkowitym milczeniem dwa podstawowe fakty z dziejów budowy cerkwi, a mianowi... Болей »
Oddajemy do Państwa dyspozycji katalog, w którym opisaliśmy niezwykłe kolekcje lokomobil, ciągówek oraz ciągników, które stały się niekwestionowaną wizytówką naszego Muzeum. Znajdziecie tu Państwo rys historyczny oraz opisy techniczne tych niesamowitych maszyn rolniczych. Należy podkreślić, że jeszcze nie tak dawno, zabytkom techniki nie poświęcano należytej uwagi. Główną przyczyną był brak możliwości finansowania kosztownych i czasochł... Болей »
Książka jest efektem kilkuletnich badań autorów nad dziejami aparatu bezpieczeństwa w największym w Polsce powiecie Bielsk Podlaski, będącym zarazem obszarem specyficznym, bo przemieszanym pod względem narodowościowym, wyznaniowym i kulturowym. Opisuje historię powstania i działalność Powiatowego UBP w Bielsku Podlaskim, w tym walkę z podziemiem niepodległościowym, udział UB w kolektywizacji, działania prowadzone wobec Kościoła katolick... Болей »