![]() |
![]() |
Czym są dla mnie Gregorowce? Przez wiele lat, prawie pięćdziesiąt, były jedynie punktem na mapie i zapisem w metryce urodzenia. Okoliczności sprawiły, że w wieku młodzieńczym, jako szesnastolatek, wyfrunąłem stąd do „wielkiego świata". A te poprzedzające 16 lat były na tyle trudne, że właściwie najzasadniej byłoby wymazać je z pamięci. Gdy w roku 1996 zmarła moja mama, jedyna osoba, która nadal łączyła mnie z Gregorowcami, ta emocjonaln... Болей »
Z nieśmiałością zapytuję się sam siebie, czy mogło być na przykład tak, że gdy Pan upatrzył sobie zakątek w sam raz dla mężczyzn i niewiast cichych duchem, spokojnych w sposobie bycia, krzywd bliźnim nieczyniących, nieskorych do pędzenia życia wystawnego, przeciwnych zmianom raptownym – postanowił pokierować wybrańców takimi szlakami, żeby dotarli koniec końców na ziemię pokrytą puszczami, poprzecinaną rzekami i ruczajami urokliwymi, zd... Болей »
Dawidowe, Dawidowce, Dawidowcy, Dawidowicze — tak brzmiała modyfikowana w ciągu stuleci nazwa urzędowa tej wsi. Niezmienna natomiast pozostawała druga, potoczna nazwa, określająca dawne zajęcie przodków — Strylcie (z dyftongiem pod akcentem na drugiej zgłosce), po polsku Strzelce. Dawidowicze to dawna wieś królewska, położona w odległości około 10 km od Zabłudowa w województwie białostockim, uroczo usytuowana na skraju lasu, o charakter... Болей »
Fotografie zatrzymujące ulotność chwili, ukrywają nadal w sobie wiele tajemnic. Czasami detal pojawiający się na dalszym planie dopowiada jakąś cząstkę prawdy. Narodziny i śmierć a pomiędzy tymi etapami, które powołują i żegnają ziemskie wędrowanie, pojawiają się chwile, być może najważniejsze, wszak utrwalone z wewnętrznej potrzeby na kliszy fotograficznej i niejako skazane na trwanie. Nie są one zapewne miąższem życia ale dobywają jak... Болей »
Ankudowicz-Bieńkowska Maria, Z dziejów chóralistyki wileńskiej w latach II Rzeczypospolitej Bokszczanin Maria, Związki Sienkiewicza z Wilnem i Wileńszczyzną Bursztyńska Halina, Życie towarzyskie 1. połowy XIX w. na Wileńszczyźnie i w Wilnie w relacjach pamiętnikarzy Cybulski Radosław, Józef Zawadzki - twórca nowoczesnego ruchu wydawniczego w Polsce Fredelówna Teresa, Tradycje Kalwarii Wileńskiej Grygorowicz Mari... Болей »
BEDNARCZUK LESZEK, NAZWISKA I PRZEZWISKA ETNICZNE MIESZKAŃCÓW WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO LIZISOWA MARIA TERESA, O JĘZYKU KANCELARII WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO MARYNIAKOWA IRENA, ŻYCIE POLSKIEJ LUDNOŚCI WIEJSKIEJ NA LITWIE I BIAŁORUSI W ŚWIETLE TEKSTÓW GWAROWYCH NOWOWIEJSKI BOGUSŁAW, KRESOWIZM - CO TO TAKIEGO? PIHAN - KIJASOWA ALICJA, POCZĄTKI POLSKIEGO JĘZYKA LITARACKIEGO NA KRESACH PÓŁNOCNO - WSCHODNICH ... Болей »
Bujnicki Tadeusz, Manfred Kridl w Wilnie i jego "szkoła formalna" Kieżuń Anna, Odkrywanie Polesia. O zapomnianej powieści Józefa Weyssenhofa Konończuk Elżbieta, Opowieści Zbigniewa Żakiewicza o czasie prawie minionym Lecko Ksenofont, Wilno i początki białoruskiego romantyzmu Ławski Jarosław, Funkcje i geneza symboli maryjnych w "Dziadach" Adama Mickiewicza Naruniec Romuald, Spotkanie kultur polskiej i litewskiej... Болей »
Od dłuższego już czasu wzrasta w naszym społeczeństwie zainteresowanie opracowaniami o charakterze historyczno-geograficznym. Coraz więcej ludzi, podejmując rozmaite badania i studia, stara się poznać nie tylko dzieje całego narodu lub regionu, ale także, możliwie dokładnie, dzieje rodzinnej miejscowości. W czasach wzmożonego dowartościowywania roli „Małych Ojczyzn" współczesny czytelnik częściej niż dawniej oczekuje i poszukuje wiadomo... Болей »
Ziemie, na których zlokalizowane były opisywane w prezentowanych wizytacjach cerkwie miały burzliwą historię. Być może we wczesnym średniowieczu tereny te należały do ludów bałtyjskich, z których wyłonili się Litwini, Prusowie i Jaćwingowie. Ekspansja ludów słowiańskich zepchnęła plemiona bałtyjskie na północ. Do połowy XI wieku tereny te administracyjnie przynależały zapewne do Mazowsza. Po uśmierzeniu buntu Mieclawa przez Kazimierza O... Болей »
W celu przybliżenia Czytelnikom frapującej a zarazem unikalnej treści książki Edwarda Prusa uznaliśmy za stosowne, zamiast przedmowy, zamieścić wyjątek z recenzji, którą opracował znany uczony - znakomity historyk Uniwersytetu Warszawskiego Prof. dr hab. Ludwik Bazylow. ,,(...) Wiadomo, kto to był Szeptycki, jaka była jego rola, jakie wpływy, jak mocno oplotła się jego osobowość wokół setek tysięcy, jeżeli nie milionów jednostek. W rozu... Болей »