be

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich. Выданьні

Kłopotliwa inwestycja

Kłopotliwa inwestycja

Białoruska elektrownia jądrowa w Ostrowcu
Hyndle-Hussein Joanna, Kardaś Szymon, Kłysiński Kamil

Oficjalnym celem przystąpienia Białorusi w 2012 roku do budowy pierwszej białoruskiej elektrowni jądrowej w Ostrowcu było zmniejszenie udziału importowanego z Rosji gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej. Jednak podjęta przez władze w Mińsku decyzja o budowie elektrowni w bliskiej współpracy... Болей »

Fundament systemu = Keystone of the system

Fundament systemu = Keystone of the system

Starszy i nowi oligarchowie na Ukrainie = Old and new oligarchs in Ukraine
Konończuk Wojciech

Ponad dwa lata po rewolucji na Majdanie system oligarchiczny pozostaje kluczowym mechanizmem kształtującym życie polityczne i gospodarcze Ukrainy. W tym czasie doszło wprawdzie do osłabienia wpływów wcześniej najsilniejszych grup oligarchicznych, jednak żadna - poza tzw. Rodziną, czyli grupą skupioną... Болей »

Od stabilizacji do stagnacji = From stabilisation to stagnation

Od stabilizacji do stagnacji = From stabilisation to stagnation

Próby reform Wiktora Janukowycza = Viktor Yanukovych`s reforms
Matuszak Sławomir, Sarna Arkadiusz

Po wygraniu wyborów prezydenckich w 2010 roku ekipa Wiktora Janukowycza opracowała ambitny program reform dotyczący najistotniejszych obszarów działania państwa. Przywrócenie systemu prezydenckiego tworzyło dogodne warunki do głębokich zmian: dało Janukowyczowi władzę, jakiej nie miał dotąd nikt na Ukrainie.... Болей »

Dokąd sięgają granice Zachodu?

Dokąd sięgają granice Zachodu?

Rosyjsko-polskie konflikty strategiczne 1990-2010
Pełczyńska-Nałęcz Katarzyna

Z perspektywy historycznej ostatnie dwie dekady można uznać niemal za złoty wiek w stosunkach polsko-rosyjskich. Po raz pierwszy od kilkuset lat suwerenna Polska i Rosja potrafiły zbudować wzajemne relacje bez odwoływania się do argumentów siłowych, co więcej stworzono bilateralną bazę prawną, której... Болей »

Rewolucja, której nie było

Rewolucja, której nie było

Bilans pięciolecia \"pomarańczowej\" Ukrainy
Eberhardt Adam

W piątą rocznicę pomarańczowej rewolucji oraz w przededniu końca prezydentury Wiktora Juszczenki, będącego wówczas uosobieniem nadziei na naprawę państwa, warto pokusić się o próbę bilansu. Czy rewolucyjny w swym charakterze zryw społeczny z jesieni 2004 roku wydał rewolucyjne owoce? Czy doszło do utrwalenia... Болей »

Azjatyczka alternatywa?

Azjatyczka alternatywa?

Rosyjskie perspektywy uczynienia z Azji alternatywy dla stosunków z Zachodem
Kaczmarski Marcin

Ośrodek Studiów Wschodnich monitoruje oraz analizuje polityczną, ekonomiczną i społeczną sytuację w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Głównymi tematami badawczymi OSW są: sytuacja wewnętrzna i stabilność krajów obszaru zainteresowań OSW... Болей »

Białoruś 2006

Białoruś 2006

Belarus 2006
Sadowski Rafał

Po wyborach prezydenckich w marcu 2006 roku Alaksandr Łukaszenka wzmocnił swoją pozycję na wewnętrznej scenie politycznej. Udało mu się utrzymać pełną kontrolę nad obozem władzy i nie dopuścić do pojawienia się w nim ruchów odśrodkowych. Opozycji, wskutek podziałów i braku jasnej strategii działania... Болей »

Skutki rozszerzenia obszaru Schengen dla wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej

Skutki rozszerzenia obszaru Schengen dla wschodnich sąsiadów Unii Europejskiej

Consequenses of the Schengen area enlargement forthe UE's Eastern European Neighbours
Jaroszewicz Marta

Rozszerzenie strefy Schengen ma zasadnicze znaczenie dla wschodnich sąsiadów UE, którzy zostali postawieni przed koniecznością poradzenia sobie z bardziej restrykcyjną polityką wizową i graniczną na swojej zachodniej granicy. Z drugiej strony wizy do nowych państw UE będą dla obywateli krajów sąsiedzkich... Болей »

Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Stosunki Rosja - Niemcy w latach 1998-2005

Raport OSW / CSM

Spektakularne zacieśnienie stosunków i współpracy pomiędzy Niemcami i Rosją w ostatnich kilku latach wywołuje w Polsce - historycznie uzasadnione - obawy. Doceniając wagę tej problematyki, Ośrodek Studiów Wschodnich podjął jesienią 2004 roku inicjatywę przygotowania, przy wsparciu pozarządowego Centrum... Болей »

Dokąd zmierzasz, Ukraino?

Dokąd zmierzasz, Ukraino?


Górska Anna

Punkt widzenia - krótkie materiały analityczne prezentujące opinie ekspertów Ośrodka Studiów Wschodnich na temat aktualnych, ważnych dla Polski wydarzeń i procesów zachodzących w Europie Środkowej i Wschodniej, w Rosji, na Bałkanach oraz na Kaukazie i w Azji Centralnej. Ich celem jest zarówno wskazanie... Болей »

Камунікат.org – Беларуская Інтэрнэт-Бібліятэка
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у друку спасылка на крыніцу інфармацыі абавязковая.
Пры выкарыстаньні матэрыялаў у Інтэрнэце прамая гіпэрспасылка на Kamunikat.org абавязковая.
Ідэя сайту Яраслаў Іванюк
Fundacja Kamunikat.org | KRS 0000735360 | NIP 5423316380 | REGON 380450384 ul. Proletariacka 11 |15-449 Białystok| Polska
Правы © 2000-2024 by Kamunikat.org